Home  >  مقالات  >  نقد فیلم  >  نقد فیلم "زاد بوم"
نقد فیلم "زادبوم" مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط مدیر   
يكشنبه ، 12 آبان 1392 ، 18:04

  

 

معرفی، نقد و بررسی "زاد بوم    "

 

 

 

 

معرفی، نقد و بررسی "زاد بوم    "

به بهانه اکران خصوصی فیلم های ایرانی جشنواره 27 فجر در حوزه هنری

 

معرفی فیلم و داستان    :

 

زاد بوم ؛ حکایت ارتباط نسلی لاک پشت هایی است که حالا پش از 30 سال به زادگاه خود برگشته اند، لاک پشت هایی که وقتی سر از تخم در آوردند راهی اقیانوس شده و اینک پس از بلوغ در 30 سالگی برای تخم گذاری به زادگاه شان بازگشتند    .

این فیلم در حقیقت روایتی از نسل هاست که یکی ازدورنمایه های موضوع مهاجرت است.شخصیت اصلی داستان در ارتباط با زادگاهش نیز در کنار این روایت اصیل، حکایت خویش را به پیش میبرد.آنچه دراین فیلم مورد توجه منتقدان است، روایتی است که در آن مفاهیم کلان و مقدس بر زندگی ودغدغه های انسانی ترجیح داده نشده است    .

وجود ایرانیان پراکنده در گوشه وکنار دنیا که علی رغم موفق بودن در محل زندگی خود، هیچ گاه موفق به ارتباط با وطن خود نشده اند، از دغدغه های اصلی برای ساخت"زادبوم" بنظر می رسد که این بار با روایتی از دل طبیعت جاندار وزیبای این کشور همراه شده است    .

 

معرفی کارگردان    :

 

ابولحسن داوودی که "زادبوم" را بر اساس طرحی از سید رضا میرکریمی وفیلم نامه فرید مصطفوی کارگردانی کرده است، سه سال پیش فیلم "تقاطع" را ساخت،که یک درام اجتماعی-انتقائی است.اگرچه منتقدان از این فیلم نیز استقبال ننموده و آنرا تقلید بومی شده "تصادف" محصول 2005 آمریکا می دانند، اما به حقیقت روایت نویی در سینمای ایران بود که به نوبه خود یک تجربه خوب از فیلم سازی در کشور است    .

داوودی که متولد 1334 نیشابور است، سینما را در مدرسه عالی تلویزیون و جامعه شناسی دانشگاه ملی(شهیدبهشتی) آموخته و با نگارش فیلم نامه "پاییزان" به همکاری فریذ مصطفوی(1365-به کارگردانی رسول صدرعاملی) پا به عرصه سینمای حرفه ای گذاشت  .

داوودی همچنین تجربه فیلم های طنز وتخیلی را نیز در کارنامه خود دارد؛ "جیب برها به بهشت نمی روند" و "نان وعشق و موتور 1000" از جمله آثار سینمایی اوست که به گمان برخی اهالی سینما بهترین فیلم های او نیز بوده است."مرد بارانی" و "تقاطع" از آخرین ساخته های داوودی و از جمله آثار تلخ در سینمای ایران است که به گفته خوذش ؛ این نوع فیلم سازی، علاقه اصلی اش در سینماست.

 

 

عوامل فیلم:

 

رویا تیموریان، مسعود رایگان،عزت الله انتظامی، بهرام رادان، پگاه آهنگرانی، هوشنگ توکلی و احمد کاوری از مهمترین نقش آفرینان این فیلم بودند.

حوزه هنری،بنیاد سینمایی فارابی وابولحسن داوودی این فیلم را با مشارکت بهرام رادان تولید کرده و دو گروه فیلم برداری از کشورهای ایران وآلمان به ترتیب تصاویر داخل و خارج از کشور را تهیه کردند.تصاویر داخلی با مدیریت وتصویربرداری "فرج حیدری" و تصاویر خارجی با مدیریت خود داوودی تهیه شده و توسط بهرام دهقان تدوین شده است.

موقعیت های فیلم برداری"زادبوم" لوکیشن هایی در تهران ،قشم،دوبی و آلمان بوده است.

 

نقدها:

بیشترین نقدها بر روی فیلم در حوزه ریتم فیلم و طولانی بودن آن متمرکز است، این دسته از منتقدین"زادبوم" معتقدند نوعی عدم هماهنگی در اجرای صحنه، میزانسن و بازی ها در طولانی شدن زمان فیلم تاثیرگذاشته و آهنگ فیلم را کندتر کرده که ممکن است گاه مخاطب را از ادامه تماشای فیلم بازدارد.

سیاست که از وجوه غالب شخصیت اول در داستان "زادبوم" است نیز بهانه ای برای برخی انتقادهاست که چهره های نامطلوب در بین سیاسیون را حکایت میکند.اما به گفته کارگردان ؛ موضوع سیاسی بودن شخصیت اول تنها برای نشان دادن مشغولیت ودردسر کاری و در راستای شخصیت پردازی این نقش بوده است.

داوودی لاک پشت و سیاست را دو عنصر"مگ گافین" در داستان فیلمش می داند و این هر دو را بهانه میداند تا حرفش را بزند. او مساله اصلی در داستان فیلم را وطن پرستی و میهن دوستی ذکر می کند.

برخی ها نیز ضعف در شیوه شخصیت پردازی و روایت فیلم را از جمله عواملی می دانندکه سبب شد تا منتقدین، اثر قبلی کارگردان "تقاطع" را بهتراز این فیلم ارزیابی کنند.اما برخی دیگر نیز با تایید این شیوه روایت، "زادبوم" را فیلمی می دانند که جایش در سینمای ایران خالی بوده است. .طرح دغدغه های انسانی و روایت نسل ها از جمله نقاط برجسته این فیلم در نظر منتقدان است.

عوامل "زادبوم" نیز با وجود سخت بودن شرایط ساخت و طولانی شدن زمان تولید، آن را فیلمی می دانند که ارزش ساختش را داشته است.بازی عمیق رویا تیموریان،عزت الله انتظامی و مسعود رایگان در زادبوم، با تحسین منتقدان در جشنواره بیست هفتم روبرو بود.

 

 

 

سیدعلی اصغر تقوی

تهران- اسفند ماه 87

آخرین بروز رسانی مطلب در يكشنبه ، 12 آبان 1392 ، 19:24
 
ایمن شده توسط وب سایت عرش هاست